Тема Выхоўваем грамадзяніна Беларусі

должность,

место работы автора/составителя

Кніга Галіна Паўлаўна

Настаўнік беларускай мовы і літаратуры

ДУА “Гімназія г.Пружаны”

Аннотация У рабоце прадстаўленна тэарэтычная частка, у якой даецца характарыстыка работы па грамадзянска-патрыятычным выхаванні школьнікаў. Урокі, якія апісваюцца, могуць быць выкарыстаны настаўнікамі беларускай мовы і літаратуры.

Таксама настаўнікі і класныя кіраўнікі могуць выкарыстаць матэрыялы пазакласных мерапрыемстваў, што даюцца ў гэтай рабоце ў поўным варыянце. Тут змешчаны матэрыял пра традыцыі, абрады і святы беларусаў, прычым некаторыя поўнасцю заснаваны на мясцовым матэрыяле. Іх можна прымяняць і на ўроках гісторыі Беларусі.

Даецца сцэнарый экскурсіі па этнаграфічным кутку “Беларуская хатка”. З гэтага сцэнарыю можна выкарыстаць матэрыялы і на ўроках мовы, і на ўроках па гісторыі Беларусі.

Настаўнікі могуць пазнаёміцца з відамі навукова-даследчых і творчых работ вучняў , павучыцца таму, як гэтую работу можна арганізаваць, якія метады і формы работы могуць быць у час напісання работы па краязнаўстве і мове.

Настаўнікі і вучні знойдуць матэрыял пра сучаснага пісьменніка Гапеева В.М., яго творы і іх праблематыку. Таксама на аснове матэрыялу даследавання па творчасці Гапеева В.М. можна павучыцца, як пісаць даследчыя работы па сучаснай  літаратуры.

Для какой категории предназначена Для настаўнікаў беларускай мовы і літаратуры, гісторыі Беларусі, класных кіраўнікоў
Адрес учреждения образования Брэсцкая вобласць, г. Пружаны, вул. Р Шырмы, 11
Телефон с кодом (801632) 9 10 24, 9 12 33